قالب وردپرس درنا توس
خانه / تحلیل و آنالیز / والری لوبانوفسکی – تالار مشاهیر
والری لوبانوفسکی

والری لوبانوفسکی – تالار مشاهیر

در تالار بزرگان فوتبال،نام افراد زیادی است که سهم عمده ای در ارتقای کیفیت و جایگاه آن داشته اند،اما در این میان نام والری لوبانوفسکی مدت هاست که مغفول مانده.نقش او بعنوان یکی از برجسته ترین شخصیت های این عرصه باید مورد بررسی قرار بگیرد به خصوص در نظریه شکستن(تقسیم زمین).
او در دبیرستان در المپیاد ریاضی مدال طلا کسب کرد و هوش سرشار او در این رشته،زمینه ساز شکل گیری تفکر منحصر بفردش شد.بعداٌ به تحصیل در رشته مهندسی پلی تکنیک کیف،در زمانیکه کیف مرکز صنایع رایانه ای شده بود روی آورد.از همینجا بود که لوبانوفسکی درباره قابلیت های پنهان رایانه ها و تجزیه و تحلیل داده های آماری از طریق آن بیشتر آموخت.
وی در زمین مسابقه بعنوان بال چپ در تیم ویکتور ماسلوف به بازی گرفته میشد؛ماسلوف موسس دینامو کیف در دهه پنجاه است.
اولین سال حرفه ای مربیگری در سال هزار و نهصد و شصت و هشت در تیم دنیپرو با موفقیت همراه نشد،اما پس از سه سال این تیم را به سطح اول فوتبال باشگاهی کشورش برگرداند و سال بعدش مقام ششم را کسب کرد.او با آناتولی زلنتسوف،متخصص در زمینه زیست انرژی ملاقات کرد و پس از آن زلنتسوف تبدیل به دست راست لوبانوفسکی شد. در سال هفتاد و سه او بعنوان مربی دیناموکیف منصوب شد.یکی از مواردی که او در هنگام ورود به آنجا سفارش داد یک کامپیوتر بود.بر روی دیوار ساختمان آموزشی دینامو لیستی از وظایف محوله به هر بازیکن آویزان شده بود.
برای مثال از چهارده وظیفه ی دفاعی بازیکنان،چهار مورد مربوط به توزیع توپ و ایجاد موقعیت های حمله در هنگام تصاحب توپ اختصاص داشت. و نیز سیزده وظیفه برای پیشبرد اهداف هجومی،از قبیل تحت فشار قرار دادن تیم حریف و تلاش برای بازگرداندن توپ و جستجوی راههایی برای انتقال توپ از مناطقی با تمرکز بالای دفاعی حریف به مناطق با تراکم کمتر.
لوبانوفسکی طرفدار قوانین ساده اما طلایی فوتبال بود که می گوید:بهترین راه برای کنار زدن رقبا این است که اندازه ی بازی را تغییر دهید بطوریکه وقتی توپ را در اختیار دارید زمین بازی بزرگتر میشود و هنگامیکه توپ در اختیار حریف است زمین کوچک میشود.
با این حال بزرگترین دستاورد او استفاده از آمار و رایانه است.لوبانوفسکی و تیمهای او از رایانه برای تجزیه و تحلیل بازی ها و برنامه ها ی آموزشی و ارزیابی عملکرد بازیکنان استفاده کردند آن هم به نحوی علمی که قبل از آن هرگز اتفاق نیفتاده بود.

 

هر کاری که هر بازیکنی انجام می داد با یک عدد مشخص میشد.شمار مشخصی از اقدامات فنی و تاکتیکی وجود داشت که یک بازیکن باید در طول مسابقه انجام می داد و اگر چنین اتفاقی نمی افتاد نشان دهنده ی این بود که آن بازیکن در انجام وظایفش موفق نبوده اما در عین حال این نحوه ی کار و سیستم تمامیت خواه او باعث شد بسیاری از بازیکنان از این روش ها فراری شوند.
سقوط اتحاد جماهیر شوروی باعث شد لوبانوفسکی و بسیاری از بازیکنانش ،زندگی حرفه ایشان با بدشانسی روبرو شود.
اما هیچ چیز نمی تواند ازارزش سیزده عنوان لیگ،نه جام داخلی اوکراین، دوجام یوفا و یک سوپر جام یوفا که او بعنوان مربی فتح کرد،بکاهد.
او همچنین با تیم ملی شوروی به فینال یورو88 هم رسید.
در تاریخ سیزده می دوهزار و دو لوبانوفسکی درگذشت.در مراسم خاکسپاری او بیش از دویست هزار نفر حضور یافتند.استادیوم ملی اوکراین امروز به افتخار لوبانوفسکی به نام این مربی بزرگ اوکراینی است.تمایل او به علم فوتبال و فوتبال برای ایجاد یک تیم واحد و کامل که تمام فعل و انفعالات بازیکنان تحت نظارت و زیر ذره بین باشد به نحوی که اجازه استفاده از حداکثر توانایی بازیکنان داده شود، او را بعنوان نمونه ی اولیه ی مربیان فوتبال مدرن معرفی میکند.

 

بر گرفته از صفحه اینستاگرام بانک فوتبال

(بازدید شده 116 times, 1 visits today)

مطلب پیشنهادی

چیزی که پپ گواردیولا لازم دارد : زمان و بازیکنان خلاق

امروز تولد  پپ گواردیولا است . مردی که حالا هیچ کس در توانایی های او …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *