قالب وردپرس درنا توس
خانه / تحلیل و آنالیز / مفهوم تاکتیک کانتر پرسینگ

مفهوم تاکتیک کانتر پرسینگ

کانترپرسینگ پیشینه تاریخی دارد اما از سال دوهزار و نه بیشتر مورد توجه قرار گرفـت و از سال دوهزار و سیزده تبدیل به یکی از جدی ترین پدیده های تاکتیکی روز شد.

قانون پنج ثانیه و تولدِ کانتر پرس رادیکال:

پرس و ایجاد فشار روی تیم حریف بالافاصله پس از لو رفتن توپ در همان نقطه به جهت به دست آوردن دوباره مالکیت توپ و جلوگیری از ضد حمله حریف.

با این حال طی پنج سال اخیر روی این واژه «بلافاصله» مانور زیادی داده شده است. یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول، از پیشگامان رادیکالیزه کردن این واژه در کانتر پرس محسوب می شود و به خوبی توانست در دورتموند تعریفی مدرن ارائه دهد. «قانون پنج ثانیه» را بسیاری از تاکتیک نویسان به یورگن کلوپ نسبت می دهند. جایی که کلوپ معتقد است کانتر پرس واقعی زمانی است که بازیکنان پس از لو رفتن توپ طی پنج ثانیه با ایجاد پرس و فشاری باور نکردنی با محدود کردن فضاها بار دیگر مالکیت توپ را پس بگیرند. این پنج ثانیه مرگ آورترین زمانی است که یک تیم با شدت فوق العاده بالا حریف را تحت فشار و پرس قرار می دهد.
مهم ترین عامل در اجرای این حالت داشتن بازیکنانی با روحیات اولترا اگرسیو در زمان بازی بدون توپ است. بازیکنانی خستگی ناپذیر و با شدت بالا که می توانند در کمتر از چند ثانیه بیش ترین فشار را به حریف صاحب توپ وارد آورند.ایده کلوپ نیز با سرمربیانی همچون یوپ هاینکس یا پپ گواردیولا که در فوتبال مدرن چنین روشی را اجرا می کردند، متفاوت است. هاینکس روی پرس نفر به نفر تاکید بیش تری داشت و گواردیولا نیز به حریف برای ارسال پاس نخست زمان می داد اما کلوپ تفکری کاملا رادیکال دارد. او معتقد است به محض از دست رفتن توپ، همان بازیکن نخست و فضاهای اطراف او باید به شدت تحت فشار و پوشش قرار گیرند تا او دچار اشتباه شود. کلوپ بر خلاف گواردیولا می گوید به نخستین بازیکن صاحب توپ حتی اجازه فکر کردن و دادن پاس نخست را نیز نباید داد. فاکتور ترس از مهم ترین پارامترهای کانتر پرس یورگن کلوپ محسوب می شود. جایی که نخستین بازیکن صاحب توپ باید در فضایی ترسناک از بازیکنان مقابل گرفتار شود.

کانتر پرسینگ
کانتر پرسینگ

تصویر بالا نمونه ای از چینش در اجرای کانتر پرس یورگن کلوپ را در دورتموند نشان می دهد. جای که او کاملا با ایده و تفکر خودش این روش را اجرا می کند. به خوبی می بینیم که چگونه بازیکن صاحب توپ حریف در فضای پیرامونش توسط شش بازیکن به طور کامل احاطه شده است.

برای کلوپ نه بازیکن، بلکه فضا و توپ اهمیت دارد و او از بازیکنانش می خواهد که با هر چه محدود کردن انتخاب های بازیکن صاحب توپ، او را مجبور به اشتباه کنند.
برای بسیاری اما شاید جای سوال باشد که تاکید بیش از اندازه کلوپ در اجرای این تاکتیک از کجا نشات می گیرد. مسئله اینجاست که بازپس گیری سریع توپ تنها یکی از مزایای اجرای این روش است. شما علاوه بر اینکه بلافاصله مالکیت توپ را به دست می آورید از لحاظ سازماندهی و تاکتیکی سودهای دیگری نیز خواهید برد. تاکتیک نویسان معتقدند اجرای این روش فواید زیر را نیز دارد:

1- ثبات دفاعی 2 – سازماندهی و نظم خطوط 3- ایجاد حملات غافلگیر کننده در شرایطی که حریف سازماندهی دفاعی خود را از دست داده

چرا کانتر پرس در لیورپول به نتیجه ختم نشده است؟

دو دلیل عمده برای پاسخ به این سوال عنوان می شود که هر دلیل نیز نظریه پرداز خودش را دارد. دلیل نخست زمان بر بودن تطبیق بازیکنان با چنین روش سنگین و فشرده ای است که جاناتان ویلسون، اَبَر تاکتیک نویس دنیای فوتبال، آن را مطرح می کند. ویلسون می گوید رسیدن بازیکنان لیورپول به آن درجه از درک تاکتیکی که خواسته های کلوپ برآورده شود، نیازمند زمان بیشتری است.

دلیل دوم را مایکل کاکس، از برترین تاکتیک نویسان دنیا، مطرح می کند. کاکس معتقد است که کانتر پرس بهترین روش برای رسیدن به موفقیت در جزیره نیست. او می گوید تیم هایی در لیگ برتر همواره موفق به کسب قهرمانی شده اند که ترجیح داده اند به جای ایجاد پرس با شدت بالا، سازماندهی دفاعی خود را پشت توپ حفظ کنند. فرسایشی بودن لیگ برتر انگلیس، نبود تعطیلات زمستانی و فیزیکی بودن بیش از حد این رقابت ها دلایلی است که کاکس آن ها را در راستای اینکه کانتر پرس بهترین روش ممکن نیست، بر می شمرد.

 

برگرفته از صفحه اینستاگرام بانک فوتبال

(بازدید شده 113 times, 1 visits today)

مطلب پیشنهادی

چیزی که پپ گواردیولا لازم دارد : زمان و بازیکنان خلاق

امروز تولد  پپ گواردیولا است . مردی که حالا هیچ کس در توانایی های او …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *