قالب وردپرس درنا توس
خانه / تحلیل و آنالیز / مفهوم تاکتیک پرس و فشار
مورینیو و گواردیولا
مورینیو و گواردیولا

مفهوم تاکتیک پرس و فشار

 bank_e_football پرس : پرس یعنی ایجاد تنش به قصد پس گرفتن توپ.پرسینگ با فشار آوردن فرق دارد.فشار آوردن خود به تنهایی یک تنش جداگانه است.پرسینگ یک کاربرد خاص از عمل فشار آوردن است.هر حرکتی در زمین یک نوع فشار یا تنش در زمین به وجود می‌آورد.بدون هیچ فشار و تنشی حریف به راحتی می‌تواند به سمت دروازه بیاید. پس چه چیزی پرس را از فشار آوردن متمایز می‌کند؟

مقصود و هدف تیم از فشار آوردن…پرس یعنی تلاش برای بدست آوردن توپ در حالیکه از قبل برای به دست آوردن توپ و حرکات بعدی،برنامه ریزی انجام شده و این حرکت‌ها خارج از ترکیب اصلی تیمهاست.(برای مثال تیمی با سیستم چهار سه سه می‌تواند با سیستم سه چهار سه پرس کند)

 

وقتی یک تیم تلاشی برای بدست آوردن توپ ندارد و حمله‌ی حریف ادامه می‌یابد،در این حالت قصد تیم این است که با نگرفتن توپ و بستن فضا‌ها از ایجاد موقعیت توسط حریف جلوگیری کند. برای مثال اینتر مورینیو در نیم نهایی چمپینز لیگ مقابل بارسلونا،تلاشی برای گرفتن توپ نداشت.اینتر فقط زمانی توپ را می‌گرفت که باید می‌گرفت(تنها زمانی که بارسلونا در حمله ناکام مانده و این یعنی توپ را از دست می‌داد) شاگردان مورینیو بلافاصله پس از بدست آوردن توپ از شر آن خلاص می‌شدند؛ چرا که حفظ سازمان دفاعی برای آن‌ها مهم‌تر بود.از طرفی با این کار نه کانتر پرس می‌شدند و نه ضدحمله می‌خوردند.

مورینیو بعد از بازی گفت:

ما توپ را نمی‌خواستیم چرا که بارسلونا پرس می‌کرد و توپ را بدست می‌آورد و ما مالکیت را از دست می‌دادیم.من نمی‌خواستم که مالکیت را از دست بدهیم پس هرگز توپ را نمی‌خواستیم و آن را دور می‌کردیم.من به بازیکنان خود گفتم که رها کردن توپ به ما کمک می‌کند تا بازی را ببریم و این یعنی متراکم شدن و بستن فضاها.

فشار،ایجاد یک جو و فضا در اطراف توپ است که در آن بازیکن حریف نمی‌تواند توپ را به طور مناسبی کنترل کند و مجبور می‌شود که مالکیت توپ را از دست بدهد.

 

فشار انجام یک حرکت بر حسب خواسته‌های خودتان است و مانع آن است که حریف تصمیم بگیرد و مطابق میل خود عمل کند اما پرس بر حسب خواسته ی کادر فنی و برنامه ی از قبل طراحی شده است. هنگامی که یک حرکت در شرایط تحت فشار انجام می‌شود،تمامی جنبه‌های آن حرکت سخت‌تر می‌شود.

این حرکت شامل تصمیم‌گیری و و انجام آن تصمیم است.اگر این دو جنبه مختل شوند،حریف توپ را از دست می‌دهد.

(بازدید شده 42 times, 1 visits today)

مطلب پیشنهادی

چیزی که پپ گواردیولا لازم دارد : زمان و بازیکنان خلاق

امروز تولد  پپ گواردیولا است . مردی که حالا هیچ کس در توانایی های او …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *