قالب وردپرس درنا توس
خانه / تحلیل و آنالیز / بازیساز یا پلی میکر (playmaker) کیست ؟

بازیساز یا پلی میکر (playmaker) کیست ؟

بازیکن بازیساز کیست ؟ چه توانایی هایی را باید داشته باشد ؟

بازیساز اغلب دید، تکنیک ، کنترل توپ ، قدرت پاسکاری و خلاقیت دارد .

یک بازیکن بازیساز یا پلیمیکر playmaker کسی است که علاوه بر طراحی حملات تیمش ، جریان تهاجمی بازی را کنترل می کند و معمولا در جریان پاسکاری و حرکت به سمت گل قرار دارد.

1- بازیساز تهاجمی (Advanced playmaker)

بازیساز تهاجمی ، بازیساز پیشرفته ، بازیساز آزاد معمولا به یک مفهوم اشاره دارد . او در پست هافبک تهاجمی   بین هافبک میانی و مهاجم بازی می کند و اغلب به عنوان بازیکن شماره 10 نامیده می شود و بازیسازی را در نیمه زمین حریف انجام می دهد  . او علاوه بر داشتن خصوصیات عمومی یک بازیساز سریع است و شم گلزنی بالایی دارد . توانایی شوت ، دریبل و سانتر  نیز او را تکمیل می کند .

مارادونا ، زیکو ، پلاتینی از نمونه های درخشان این پست است .

 

2- بازیساز تدافعی(Deep-lying playmakers)

بازیساز تدافعی ، بازیساز کاذب ، بازیساز عمیق معمولا به یک مفهوم اشاره دارد . او در پست هافبک تدافعی بازی می کند و در نیمه زمین خودی معمولا در کنار یک یا دو بازیکن جنگنده بازی می کند . او باید حفظ توپ بالایی داشته باشد چراکه از دست دادن توپ در این پست بسیار خطرناک است ، توانایی ارسال پاس های بلند برای  تعویض جناح بازی ، پاسکاری بازی و تحت فشار در کنار دوندگی بالا از ویژگی های فیزیکی و قدرت بازی خوانی و هوش تاکتیکی نیز از جنبه های روانی این پست است. کارلوس والدرما ، فرناندو ردوندو ، لوکا مودریچ  و آندرا پیرلو از بزرگان این پست در تاریخ فوتبال هستند .

 3- بازیساز هافبک میانی

علاوه بر ویژگی های معمولا بازیسازها ،  قدرت بازی خوانی ، توانایی کنترل نبض بازی در کل زمان بازی ، هماهنگی خط دفاع و حمله ، ارسال پاس های بلند، قدرت بازی خوانی و هوش تاکتیکی ازویژگی های منحصر به فرد این پست است . معمولا بازیسازهایی که از سرعت بالایی برخوردار نیستند ولی خصوصیات گفته شده رادارند این نقش را ایفا می کنند از نمونه های این بازیکنان زیدان ، بالاک ، ژاوی و ریکلمه را می توان نام برد .

4- بازیساز وینگر

در فوتبال مدرن بازی ساز های پیشرفته (تهاجمی) توانایی بازی به عنوان وینگر یا بال کناری را دارند . سرعت ، توانایی پیروزی نبرد یک در برابر یک و دو ، ارسال سانتر و شوت از ویژگی های این بازیکنان است .

به دلیل برتری عددی با وجود هافبک های دفاعی تیم حریف بازیسازها به کناره های زمین سوق داده شده اند  وظیفه ای  که  فرانک رایکارد برای رونالدینیو و مسی در نظر داشت . دیوید بکهام نمونه دیگری از این بازکنان است .

5-  بازیساز شماره  نه و نیم 9.5

بازیساز های اصلی معمولا در موقعیت شماره 10 و مهاجمان اصلی در پیشانی خط حمله با شماره 9 بازی می کنند .

میشل پلاتینی در دهه نود روبرتو باجو را بازیکن شماره 9.5 خواند  تعداد کمی از بازیکنان توانایی بازی در این نقش را  در سیستم 4-4-2 دارند .  این بازیکن به عنوان مهاجم دوم (کاذب) بین مهاجم اصلی و بازیساز تهاجمی  بازی می کند . وظیفه اصلی او کمک به مهاجم اصلی برای گلزنی است اما  توانایی  حمل توپ ، ایجاد موقعیت برای مهاجم اصلی  و در عین شم گلزنی بالا از ویژگی های منحصر به فرد این نقش است.

6- بازیساز شماره 9 کاذب

مهاجمان اصلی معمولا دارای قامت بلند و تکنیک کمتری نسبت به بازیسازها دارند و معمولا جلو تر ازهمه بازیکنان قرار دارند . بازیکنی که در نقش بازیساز شماره 9 کاذب بازی می کند عقب تر از شماره 9 بازی می کند و فضای بازی آزادتری دارند .

خلاقیت ، شم گلزنی بالا ، توانایی عبور از مدافعین ، توانایی کار های ترکیبی و تاکتیکی از قابلیت های اختصاصی این نقش در سیستم 4-3-3 است نمونه این بازیکنان توتی در زمان اسپالتی و رودی گارسیا ،  مسی در زمان گواردیولا و فابرگاس در یورو 2012 است .

7- بازیساز شماره 10 کاذب (هافبک تهاجمی کاذب)

این نقش حتی  عنوان وینگر میانی هم گفته می شود !

ویژگی های او با  مهاجم 9 کاذب مشترک است اما عقب تر از مهاجم 9کاذب بازی می کند به همین دلیل او از مدافعین حریف دور است و آزادی بیشتری دارد و  توپ های بیشتری را از هم تیمی هایش  دریافت می کند . مسعود اوزیل و وسلی اشنایدر از نمونه های این نقش است .

8- بازیسازی از خط دفاع

این نقش به عنوان سوئیپر یا لیبرو در گذشته انجام می شد و توپ های پشت خط دفاعی را جمع می کرد . توانایی رهبری تیم رو به جلو ، حمل توپ و ارسال سانترهای بلند از ویژگی های بازیکنان این نقش است .  فرانس بکن بائر ، جیاچینتو شیرا ، فرانکو بارسی  از نمون های موفق آن است .

امروزه به دلیل فشار و پرس شدید و همچنین اصرار بر بازیسازی از خط دفاع این کار امروزه توسط دروازبانان در حال رواج است مانند مانوئل نویر

 

(بازدید شده 218 times, 1 visits today)

مطلب پیشنهادی

تاریخچه جام جهانی

فیلم تاریخچه جام جهانی

فیلم تاریخچه جام جهانی بیش از 40 ساعت مستند تخصصی فوتبال شامل فیلم رسمی ادوار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *